2014 Secondary Schools Athletics Championships

 

100_3075

The Sports Division is pleased to forward the official results of the 2014 Secondary Schools Athletics Championships which took place at Benjamin’s Park in Portsmouth on Tuesday 18th and Wednesday 19th March 2014.
We thank all the schools/teachers/coaches/students who continue to participate in this event and we extend our sincere gratitude for the cooperation that was exhibited during those two days.
We say “Congratulations” to the Pierre Charles Secondary School – PCSS topped both the boys and girls categories.
Special mention must be made of the students who excelled during the meet, especially those who improved their performances and those who broke championship records.
The new record-holders are:
• Ross Victorine (DGS) – 100m – 11.0 secs – previous record was 11.2 secs
• Josh Toussaint (ITSS) – Shot Put – 14.90 m- previous record was 13.12 m
• Kellandie Bully (ITSS) – 400 m – 58.2 secs – previous record was 1:00.1
• Lizanne Roach (PCSS) – Discus – 23.65 m – previous record was 23.25 m
• Anelia Austrie (NECS) – High Jump – 1.60 m – previous record was 1.53 m
• Shanee Angol (PCSS) – Javelin – 43.60 m – previous record was 36.38 m
• Osborne Kok (DSC) – 100 m – 10.3 secs – previous record was 10.6 secs
• Luan Gabriel (DSC) – 100m – 11.8 secs – previous record was 11.9 secs
• Luan Gabriel (DSC) – 200m – 25.1 secs – equaled the previous record
• Zellie Charles (DSC) – High Jump – 1.60 m (equaled record)

We also compliment those athletes who qualified for the upcoming CARIFTA Games which will be held in Martinique.
We look forward to improved attendance in the training for the Windward Islands Schools Games which will be held in St. Lucia this year. Schools are asked to encourage their students to participate in the training sessions.

OFFICIAL RESULTS OF THE 2014 SECONDARY SCHOOLS ATHLETICS CHAMPIONSHIPS

2014 Secondary Schools Athletics Championships
OVERALL ATHLETES – PER CATEGORY

UNDER 17 BOYS
1 LAURENT, JAZAN P.C.S.S. 1500m 04:38.2 Gold , Discus 30.50 Gold, 800m 02:13.1 Silver, 400m 00:58.1 Silver, Javelin 41.50 4 Place Total Points: 27
2 DARROUX, MICAH P.C.S.S. 800m 02:13.0 Gold, 5000m 18:14.8 Silver, 1500m 04:39.7 Silver, Discus 23.77 6 Place Total Points: 18
3 VICTORINE, ROSS D.G.S. 100m 00:11.1 Gold (CR +3), 200m 00:24.5 Gold Total Points: 17
UNDER 21 BOYS
1 CARBON, CAMERON G.S.S. 5000m 18:00.4 Gold, 800m 02:04.3 Gold, 1500m 04:35.5 Silver 400m 00:56.0 4 Place Total Points: 22
2 BENJAMIN, KIHMO N.E.C.S. Shot Put 13.20 Gold, Discus 32.61 Silver, High Jump 01.75 Silver Total Points: 17
2 JOSEPH, RAHEEM N.E.C.S. Discus 38.00 Gold, Javelin 44.03 Silver, Shot Put 12.29 Silver Total Points: 17
2 KOK, OSBORNE D.S.C. 100m 00:10.3 Gold (CR +3), 200m 00:22.4 Gold Total Points: 17

UNDER 17 GIRLS
1 AUSTRIE, ANELIA N.E.C.S. High Jump 01.60 Gold (CR +3), 400m 01:02.2 Gold, 200m 00:27.3 Silver Total Points: 22
1 PHILLIP, ROMELCIA D.G.S. Triple Jump 09.40 Silver, Long Jump 04.65 Silver, Discus 22.37 Bronze, Shot Put 08.06 Bronze, High Jump 01.40 Bronze Total Points: 22
3 ANGOL, SHANEE P.C.S.S. Javelin 43.60 Gold (CR +3), Shot Put 08.11 Silver, Long Jump 04.50 Bronze 200m 00:27.7 5 Place Total Points: 21
3 SHILLINGFORD, ALLEIA N.E.C.S. 3000m 12:57.5 Gold, 1500m 05:43.6 Gold, 800m 02:41.1 Gold Total Points: 21

UNDER 21 GIRLS
1 JNO.BAPTISTE, ARDELIA P.C.S.S. 1500m 06:00.1 Gold 400m 01:05.3 Gold 800m 02:45.9 Silver, Long Jump 04.06 Bronze Total Points: 23
2 GABRIEL, LUAN D.S.C. 100m 00:11.8 Gold (CR +3), 200m 00:25.1 Gold (CR eq +3) Total Points: 20
3 CHARLES, ZELLIE D.S.C. High Jump 01.60 Gold (CR eq +3), Long Jump 04.91 Gold Total Points: 17

OVERALL SCHOOL RESULTS
BOYS
School Points
1 Pierre Charles Secondary School 129
2 Portsmouth Secondary School 96
3 North Eastern Comprehensive School 83
4 Dominica State College 75
5 Dominica Grammar School 73
6 Castle Bruce Secondary School 41
7 Goodwill Secondary School 34
8 Isaiah Thomas Secondary School 7
9 St. John’s Academy 6
10 St. Mary’s Academy 5

GIRLS
School Points
1 Pierre Charles Secondary School 132
2 North Eastern Comprehensive School 126
3 Dominica Grammar School 81
4 Dominica State College 57
5 Portsmouth Secondary School 43
6 Goodwill Secondary School 24
7 Business Technical Centre 17
8 Wesley High School 15
9 Convent High School 11
10 Castle Bruce Secondary School 8
11 St. John’s Academy 5
12 Isaiah Thomas Secondary School 3

 

GEDSC DIGITAL CAMERA
200m U17 Girls Heats event – 2014 Sec. Schls. Athletics Championships
GEDSC DIGITAL CAMERA
100m U17 Girls Finals – 2014 Sec. Schls. Athletics Championships
GEDSC DIGITAL CAMERA
100m U21 Boys Medal presentation done by Mr Trevor Shillingford, Sports Coordinator (Kelvin Frank-PSS-Bronze, Jervan Guiste-DGS-Silver, New record holder Osborne Kok-DSC-Gold
GEDSC DIGITAL CAMERA
Medal presentation for 800m U21 Girls event
GEDSC DIGITAL CAMERA
Medalist for the 200m U21 Girls event- 2014 Sec. Schls. Athletics Championships
GEDSC DIGITAL CAMERA
Medalists for Discus U17 Boys – 2014 Sec. Schls. Athletics Championships